Показано с 1 по 8 из 8

Тема: Протезный желатин. Вопрос знатокам английского

(Хранитель на пенсии) Аватар для denisgrim

Протезный желатин. Вопрос знатокам английского

...Sorbitol increases the structural rigidity of gelatine formulas, thereby improving its tear resistance (an essential element for prosthetic work). There are two forms of sorbitol - liquid and powder. The inherent problem with the powder form is that you have to "tweek" the proportions of water to cause the sorbitol to dissolve into a solution - and water brings us back to "instability" in a prosthetic formula, with regard to changes in humidity. I have been successful with concentrations as high as 70% water to 30% sorbitol powder - with the expected drawback of appliance shrinkage over time (the process of evaporation). The liquid form of sorbitol usually contains higher concentrations of sorbitol to water, just enough to form the sorbitol solution. Liquid sorbitol can be obtained from Burman Industries, Inc., Michael Davy Film & TV Make-up (www.classichippie.com/davy/) and other suppliers (you may also be lucky enough to find it in your local grocery store or pharmacy). The powder form can be obtained through The Monster Makers. (Just a quick thought - you might also try mixing the sorbitol powder into glycerin to form a solution, eliminating water from the formula entirely).
    ZINC OXIDE

One of the last formula components I would like to discuss is zinc oxide. To resist the breakdown of gelatine due to body heat and perspiration, make-up artists have found that the addition of zinc oxide to the formula actually results in a stronger gelatine prosthetic, with a greater tolerance to temperature changes. Zinc oxide is a water-insoluble powder (i.e., incapable of being dissolved in water), and may be available at a local pharmacy. However, the addition of zinc oxide will begin to effect the translucency of the gelatine in the final product - be careful of your proportions.
    Because I was unsuccessful in locating powdered zinc oxide in a pharmacy, during my initial experimentation with gelatine, I utilized the next best thing... zinc oxide ointment. The particular brand of zinc oxide ointment that I used contained 20% zinc oxide, light mineral oil, white beeswax and white petrolatum. It produced very promising results. In fact, I have gelatine pieces in my studio that have survived the Florida heat and humidity for over six months now, without any sign of mold, mildew or rot (remember what I wrote at the beginning of this installment - gelatine is "natural," and as such, is susceptible to decay from the natural elements). The only change in the pieces is the development of a slight yellow tint, coupled with shrinkage (due, in part, to the 70% water to 30% sorbitol powder solution).
    http://www.sapsema.org/gelatin2.html

или я чего-то не понимаю, или автор действительно использует 30% раствор сорбита?
    Мои личные эксперименты показали, что 70% раствор сухого сорбита в воде придает протезному желатину весьма ощутимую липкость По этой причине я вообще стал предпочитать рецептуру без сорбита, либо с минимальным его количеством.
    Have you any suggestions?

Автор статьи говорит, что сорбитол улучшает структурную жесткость протезного желатина, тем самым повышая устойчивость к разрывам (отсюда и липкость), а это одно из основных требований к пластическим деталям.
    ......
    В свою очередь вода меняет влажность продукта, что отсылает нас опять к вопросу о сбалансированности формулы ПЖ. Таким образом, ему удалось добиться определенных успехов применяя соотношение воды и сухого сорбитола 70/30. Как я понял здесь не проценты а части [due, in part,]. Если совсем грубо то 2 к 1. Вот на пальцах как-то так.
    Последний раз редактировалось Андрей Евгеньевич; 17.02.2011 в 02:05.

автор пишет, что обычно жидкая форма сорбитола содержит его максимально много, настолько чтобы сохранялась всё еще жидкая форма.

Насчет частей я не понимаю: уж не объемных же частей?! Наверняка весовых частей: 70г воды и 30г сухого сорбита (это по рецепту автора). А покупной сорбитол содержит 70% сухого сорбита в 30% воды.

Меня смущает то, что во всех рецептурах ПЖ я видел 70% раствор сорбитола... Цифры одни и те же, но местами переставлены...
    Плюс мой личный опыт: 70% раствор сорбита вызывает излишнюю липкость.

Уж не попутано-ли в консерватории что-то?...

Цитата Сообщение от denisgrim Посмотреть сообщение
    Насчет частей я не понимаю: уж не объемных же частей?! Наверняка весовых частей....
    ДЛЯ СЕБЯ я перевел это так: чтобы получить трехлитровую банку (в данном случае конечный объем не важен) раствора сорбитола, мы на 70% заполним ее водой и досыпем 30% сухого вещества сорбита.
    Цитата Сообщение от denisgrim Посмотреть сообщение
    Уж не попутано-ли в консерватории что-то?...
    э-э-э-э... не понял

подскажи технологию изготовления слепков лица

[7]мегаэксперт Аватар для Evgendalf
    Цитата Сообщение от madmaks3772 Посмотреть сообщение
    Для начала необходим мозг. Он подсказывает
    1. постить в соответствующие темы, а не куда палец тыкнул
    2. для начала пользоваться ПОИСКОМ. Тема обсосана со всех сторон, вся информация на форуме есть.
    3. запанибратское тыканье вкупе с п.п.1,2 как правило отбивает любые зачатки желания помогать

Цитата Сообщение от madmaks3772 Посмотреть сообщение
    для начала изучаем правила (в том числе пункт 5.9) и учимся пользоваться поиском по форуму

http://grim.com.ru/announcement.php?f=3

http://grim.com.ru/search.php